top of page

"Świat wokół nas" - Największy błąd popełniony przez Amerykanów w Afganistanie.


Dlaczego Amerykanie ponieśli porażkę w Afganistanie?


Stany Zjednoczone wycofały się z Afganistanu, zaś niedługo później prozachodni rząd ugiął się pod militarną presją Talibów. Wielu zadaje sobie pytanie, jak do tego mogło dojść. Narodowa Armia Afgańska liczyła ok. 300 000 żołnierzy oraz dysponowała zachodnim sprzętem. Powody porażki USA w Afganistanie są bardzo złożone.


Po pierwsze, Afganistan nie bez powodu jest nazywamy „cmentarzyskiem imperiów”. Porażki ponieśli na jego obszarze m.in. Irańczycy (początek XVIII w.), Brytyjczycy (w XIX i na początku XX w.) oraz Rosjanie (lata 80’ ubiegłego stulecia). Jest to kraj duży oraz w większości górzysty. Ponadto mieszkańcy Afganistanu są zaprawieni w rzemiośle wojskowym. Przed takimi okolicznościami i potęga USA musiała się mieć na baczności.


Ogólne trudności nie przesłaniają bynajmniej tego, iż sami Amerykanie popełnili szereg błędów. Nie mieli skonkretyzowanych planów odnośnie tego, co uczynić po obaleniu Talibów. Rząd, który zainstalowali w Kabulu był skorumpowany i nieudolny. Ponadto, gdy postanowili się wycofać de facto spisali prozachodnie elity na straty.


0 wyświetleń

Comments


bottom of page